Jak legalnie produkować kosmetyki? Jak je zacząć sprzedawać? O czym trzeba pamiętać, decydując się na biznes kosmetyczny?
Po 4,5 roku prowadzenia Manufaktury Kosmetycznej pod marką Zmydlona, zrobiłam zestawienie, które pomoże niejednej osobie w podjęciu decyzji, a gdy ta będzie pozytywna, dzięki wpisowi z lekkością krok po kroku założy własny kosmetyczny biznes.

Potrafisz własnoręcznie wytwarzać kosmetyki, czy mydła i zastanawiasz się jak legalnie je produkować, oraz rozważasz uruchomienie działalności gospodarczej w tym zakresie?
Ten tekst będzie dla ciebie bardzo pomocny! Pierwsze zetknięcie z naturalnymi kosmetykami odbiło mocne piętno we mnie i zdeterminowało to, czym zajmuję się dzisiaj. Ale nie od razu, do tej decyzji musiałam dojrzeć.
W tym artykule opiszę kroki, które trzeba podjąć, aby legalnie sprzedawać własnoręcznie wytwarzane kosmetyki. Postaram się także oszacować koszty prowadzenia takiej firmy. Jednak warto pamiętać, że wiele zależy od indywidualnych preferencji, wyboru materiałów, kosztów inwestycyjnych i innych czynników.
Jak legalnie produkować kosmetyki?
Piszę ten artykuł przez pryzmat własnych doświadczeń, z perspektywy osoby, która nie stosuje półśrodków, ani tymczasowych rozwiązań. Działam profesjonalnie i precyzyjnie, co sprawia, że podany przeze mnie model nie jest najtańszym rozwiązaniem. Jednak wierzę i jestem pewna, że w dzisiejszym otoczeniu biznesowym w świecie naturalnych kosmetyków nie ma miejsca na minimalistyczne, a raczej byle jakie podejście, bo minimalizm jest kwestią gustu, ale bylejakości nikt nie kupi. Wyróżnij się albo zgiń – to zasada, którą trudno podważać, jeśli wybierzesz tę ścieżkę.
Jeśli jesteś już w trakcie produkcji kosmetyków i chcesz rozpocząć ich legalną sprzedaż, oto kilka kluczowych kroków.
Zacząć trzeba od kilku rzeczy równolegle:
- Aby legalnie sprzedawać kosmetyki w Polsce należy zacząć od zapoznania się z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) NR 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącym produktów kosmetycznych. Rozporządzenie pobierz TUTAJ
- A już od 2019 roku kolejne zmiany dotyczące tej ustawy – dużo bardziej zaostrzone, bardziej sprecyzowane kary za niedociągnięcia, lub niewłaściwe oznakowanie kosmetyku TU SZCZEGÓŁY – klik oraz link do ustawy przyjętej przez Senat 4.października 2018: TU SZCZEGÓŁY – klik Z przepisów tych jednoznacznie wynikają obowiązki, jakim podlega Wytwórca . Są to między innymi:
- Sprawdź, czy Twój lokal spełnia wymogi do produkcji kosmetyków. Wymagania różnią się w zależności od rodzaju kosmetyków, które planujesz wytwarzać (produkty z fazą wodną lub bez niej). Skontaktuj się z lokalnym sanepidem, aby uzyskać szczegółowe informacje.
- mydło, świeczki do masażu, musy do ciała, pomadki do ust itp. są to produkty bez fazy wodnej
- kremy, toniki, mleczka, peelingi z kremami, serum do twarzy – są kosmetykami z fazą wodną i te wymagają spełnienia dodatkowych przepisów.
- o tym, jakie są wymogi decyduje SANEPID – warto zatem udać się do lokalnego sanepidu i zapytać o szczegóły, zanim wybierzesz lokal, w którym planujesz produkcję kosmetyków.
- Ocena Bezpieczeństwo Kosmetyków (OBK) – każdą recepturę, którą posiadasz i planujesz wykorzystać w produkcji, musisz poddać ocenie. To proces, który obejmuje przetestowanie receptury pod różnymi kątami, takimi jak zapach, konsystencja, działanie na skórę, trwałość, data ważności. Każda zmiana w recepturze wiąże się z dodatkowymi kosztami.
- Po złożeniu dokumentacji otrzymujesz Raport Bezpieczeństwa Produktu Kosmetycznego – który stanowi podstawę do produkowania i sprzedaży tego konkretnego produktu, według dokładnie twojej, przesłanej do firmy certyfikującej, receptury. Po otrzymaniu takiego raportu możesz dokonać nadal drobnych zmian, ale za każdą taką zmianę musisz zwyczajnie zapłacić kolejne pieniądze.
- Pisząc o każdej recepturze mam na myśli pojedynczą recepturę, czyli np. posiadasz idealny przepis na mydło – taki wiesz, który pasuje ci do różnych olejków eterycznych, przeróżnych kolorów i konfiguracji, to każdą z tych konfiguracji musisz poddać badaniu.
- Oznacza to w praktyce tyle, że mydło o recepturze X z olejkiem pomarańczowym oraz mydło o tej samej recepturze o zapachu grejpfruta, to dwie różne receptury. To samo mydło pomarańczowe z dodatkiem soli to trzecia receptura, a z dodatkiem węgla to jeszcze kolejna receptura, mimo że przepis bazowy pozostaje ten sam. Jaki to jest koszt? Bardzo różny, zależnie do jakiej jednostki certyfikującej trafisz. Ale szacunkowo:
- 1 raport od 500 zł
- Gdzie można wykonać takie badania? Nie chcę polecać tu konkretnej firmy. Wpisz w Google Ocena Bezpieczeństwa Kosmetyków i na 100% znajdziesz nie jedną taką jednostkę.
- Koszt wynajęcia lokalu w zależności od twoich preferencji oraz miejsca, w jakim będziesz prowadzić biznes, zaczyna się mniej więcej od 1600 zł miesięcznie do – nie znam górnej granicy. Ty chyba również nie. Koszty, o których piszę to wynajem laboratorium w Parku Naukowo-Technologicznym, ale każdy Park ma własne cenniki, różne w zależności od miasta.
- Projektowanie etykiet i opakowań – zaprojektuj etykiety swoich produktów zgodnie z wymogami zawartymi w Raporcie Bezpieczeństwa Produktu Kosmetycznego. Dbaj o to, aby wszystkie niezbędne informacje były widoczne na etykiecie. Etykieta powinna zawierać wszelkie niezbędne dane określone w Raporcie, który już pobrałaś? W przeciwnym wypadku musisz liczyć się z bardzo wysokimi karami w przypadku kontroli.
- Wybieranie odpowiednich opakowań – opakowania powinny być odpowiedniej jakości i spełniać standardy typowe dla opakowań kosmetycznych. Pozyskaj oferty od różnych dostawców, aby wybrać te najlepsze pod kątem jakości i ceny.
- Rejestracja w CPNP (Cosmetic Products Notification Portal) – zarejestruj swoje produkty w tym portalu, co jest obowiązkowe. To miejsce, gdzie zgłaszasz swoje produkty kosmetyczne. Upewnij się, że masz odpowiednią dokumentację i skład INCI dla każdego produktu. Link i wskazówki jak to zrobić znajdziesz tu: CPNP – klik
- Tworzenie deklaracji zgodności – każdy produkt kosmetyczny musi być opatrzony deklaracją zgodności. To dokument potwierdzający, że produkt spełnia wymagania prawne.
- Prowadzenie dokumentacji – utrzymuj dokładną dokumentację dotyczącą produkcji i sprzedaży. Będziesz musiał udostępnić te informacje w razie kontroli.
- Masz już prawie wszystko, zgłaszasz do lokalnego SANEPIDU fakt, że rozpoczęłaś produkcję kosmetyków, podając adres lokalu, w którym produkujesz. Tadammm! Gratuluję, właśnie zostałaś producentem kosmetyków.
- Legalna sprzedaż kosmetyków
- Przystosowanie wynajmowanego lokalu do wymogów Sanepidu – koszt bardzo różny, laboratorium jest już przystosowane, więc potrzebny jest sprzęt i wyposażenie. W zależności od tego, co planujesz produkować, może to być kilka tysięcy lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla przykładu do mydeł potrzebowałam: kuchenek elektrycznych, blenderów, garnków, form do wylewania mydła (kilkanaście sztuk, każda od 60-150 zł), regałów do suszenia mydła (sztuka 400-1000 zł) co najmniej kilka sztuk, regałów do przechowywania słoików i niektórych komponentów, szafy do przechowywania składników do mydeł, regału do konfekcjonowania gotowego wyrobu, blatów roboczych, krzeseł do siedzenia, mobilnego regału, aby mieć oleje zawsze pod ręką, wagę z legalizacją (od 1.500 zł) i wielu, naprawdę wielu innych.
- Marketing i sprzedaż – opracuj strategię marketingową i wybierz kanały sprzedaży. Twórz profesjonalną stronę internetową i promuj swoje produkty w mediach społecznościowych.
- Kontroluj jakość – nie zapominaj o regularnej kontroli jakości swoich produktów. Dbaj o to, aby zachować wysoki standard.
Jak legalnie produkować kosmetyki? PODSUMOWANIE.
Pamiętaj, że produkcja i sprzedaż kosmetyków to skomplikowany proces, który wymaga dokładności i zaangażowania. Nie należy bagatelizować żadnego z wymienionych kroków, ponieważ błędy mogą prowadzić do problemów prawnych i utraty klientów. Staraj się być na bieżąco z przepisami i stale doskonalić swoje umiejętności w zakresie produkcji kosmetyków.
Mam nadzieję, że ten artykuł dostarczy Ci cennych informacji na temat legalnej produkcji i sprzedaży kosmetyków. Powodzenia w Twojej nowej działalności!
Po więcej zapraszam Cię do: